Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Bella Skyway Festival 2018

W tym roku miałem okazję po raz drugi odwiedzić trouński Bella Skyway Festival . Czy zrobił na mnie równie pozytywne wrażenie jak ten zeszłoroczny? Postaram się Wam o tym opowiedzieć 🙂

Kiedy po raz pierwszy dotarłem na festiwal światła był on dla mnie tabula rasa, jednak moje wrażenia były na tyle pozytywne, że obiecałem sobie wybrać się tam kolejny raz. Tego typu wydarzenia nadal są w Polsce rzadkością, a w zalewie nijakich imprez plenerowych pojawiających się w okresie letnim jak kraj długi i szeroki, warto wspierać takie nietuzinkowe przedsięwzięcia. Więcej o moich odczuciach z edycji 2017 możecie poczytać tutaj: Bella Skyway Festival 2017 . 

Jak postanowiłem tak zrobiłem 😉 I w 2018 roku również udałem się do Torunia. Tym razem w sobotę, nie w niedzielę jak poprzednio, miałem więc okazję zobaczyć bardziej reprezentatywną próbę zainteresowania całą imprezą – a zainteresowanie to jest bez wątpienia nie małe. Całą starówkę wypełniały tłumy ludzi i to do samego zakończenia pokazów, nawet pomimo grożących ciągle opadów…

Motyle na Bella Skyway Festival 2018
Motyle na SkyWay

Czyli w skrócie – ludzi dużo, udana impreza? Otóż… Nie. A przynajmniej nie do końca, bowiem tegoroczny Bella Skyway Festival wydawał się skromniejszy i mniej spektakularny niż poprzedni. Co może dziwić o tyle, że była to jubileuszowa X edycja.

W tym roku nad instalacjami wykonanymi przez artystów dominowały mappingi laserowe. Te jednakże nie zawsze zachwycały czy zaskakiwały – jeden z nich był opowiastką dla najmłodszych, która na dojrzałym odbiorcy nie robiła wrażenia, inny z kolei był niczym więcej niż filmem wyświetlonym na ścianie, trzeci zaś pasowałby bardziej do planetarium niż do festiwalu światła.

Zabrakło czegoś spektakularnego, owszem były rzeczy ładne, urocze czy pomysłowe ale zginęły wśród przeciętnych pomysłów i realizacji.

No i sponsor tytularny… Ja rozumiem, że taka impreza potrzebuje pieniędzy i finansowanie jej z naszych wspólnych podatków (m.in. z funduszy Unii Europejskiej) może nie wystarczać, ale dobór sponsora tytularnego (o ile taki jest w ogóle konieczny) jest conajmniej dziwny… Chociaż nie mnie oceniać, może gdybym otrzymał wystarczające dofinansowanie również rozważyłbym tę kandydaturę.

Toruń da się kochać | Bella Skyway Festival 2018
Toruń da się kochać

Pomarudziłem trochę 😉 Ale czy w takim razie polecam Bella Skyway Festival? Tak 🙂 Uważam, że tego typu inicjatywy trzeba wspierać. Warto (szczególnie w dzisiejszych czasach) pokazywać, że rozrywka w przestrzeni publicznej to nie tylko kebab i disco-polo! A Toruń, po raz kolejny, udowodnił, że potrafi zrealizować ciekawą imprezę, która przyciąga tłumy 🙂

Na koniec zapraszam do obejrzenia galerii z tegorocznej edycji:

Next Post

Leave a Reply

© 2020 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén