Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Noc Kupały

Noc Kupały – stary słowiański obyczaj, który przy drobnej dozie tolerancji nazwać możemy świętem. Jego wymowa dla Piastów i im współczesnych była, co oczywiste, bardziej skomplikowana – ot, choćby dlatego, że nie znali oni pojęcia święta w socjalistycznym kształcie – płatnego dnia wolnego od pracy.

Dzisiaj jednak jest to wydarzenie głównie w znaczeniu popkultruowym. Pozostawiając gdzieś na boku tlącą się „reminiscencję słowiańską” i ruchy starowiercze, dla większości ludzi najkrótsza noc w roku – Noc Kupały to okazja do uczestnictwa w festynach, festiwalach czy inscenizacjach. Popularność tych wydarzeń świadczy o rosnącym zainteresowaniu Polaków (a Wielkopolan w szczególności) ich głębokim i bogatym dziedzictwem historycznym spychanym na margines, explicite, przez setki lat.

Bardzo długo obchody Nocy Kupały w Wielkopolsce kojarzone były głównie z poznańskimi wydarzeniami wokół tego święta – słynnymi pokazami lampionów, które ostatni raz miałem okazję uwiecznić kilka lat temu – Noc Kupały 2013

Niestety, po niechlubnych epizodach związanych z organizacją tych obchodów, imprezę najpierw przeniesiono a później zlikwidowano. Na szczęście ducha świętowania najkrótszej nocy w roku przywrócono niedaleko Poznania – w lednickim Muzeum Pierwszych Piastów .

Organizatorzy II Wielkiego Zlotu Słowian przygotowali otwartą imprezę z okazji Nocy Kupały obejmującą koncerty oraz piękne plenerowe przedstawienie. Miałem okazję być na Lednicy tej najkrótszej nocy w roku i zrobić tam kilka zdjęć 🙂

no images were found

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén