Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Pancerna pięść

Czołg – stalowy rumak, pancerna pięść, kawaleryjski rumak naszych czasów… To on (nadal) stanowi trzon siły uderzeniowej armii na współczesnym polu bitwy.

To pancerne zagony zadecydowały o losach świata w trakcie II Wojny Światowej, to one na wiele lat niepodzielnie stały się synonimem kunsztu inżynierskiego techniki wojskowej.

Podczas uroczystości 15 lat Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu wojskowi pokazali publiczności wiele pojazdów – od transporterów opancerzonych aż do wojskowych wozów strażackich. Mówienie więc wyłącznie o czołgach jest tylko uproszczeniem laika 😉 Była to jedna z okazji, aby pochwalić się tym, co w armii jest nowoczesne i godne uwagi. 

Imprezy otwarte w CSWL mają zawsze jeszcze jeden nietuzinkowy element – prezentację zbiorów poznańskiego Muzeum Broni Pancernej, które w swoich murach gości jednostka. Ostatni raz miałem okazję oglądać taki pokaz wiele lat temu – wtedy nie jeden zabytkowy czołg przyciągnął uwagę zwiedzających. W tym roku było podobnie – prezentowano eksponaty światowej klasy. Wszystkie te perełki inżynierii były w ruchu – ciągle sprawne pomimo wielu lat ciężkiej służby albo odrestaurowane tytanicznym nakładem pracy.

Dla mnie jednak istotne było to jak bardzo bliskie naszemu sercu powinny być te maszyny. Większość z nich pomogła nam odzyskiwać niepodległość, bronić naszego kraju przed niemiecką i rosyjską napaścią czy pomagać innym narodom w ich walce o niepodległość, wolność, i spokój. 

Wiem, że w dzisiejszych czasach mówienie o wojsku i żołnierzach niektórym wydać może się kontrowersyjne (i to niestety wcale nie w kontekście Praskiej Wiosny czy pamiętnego grudnia ’81), ale nie da się ukryć, że żołnierz  będzie nam potrzebny tak długo, jak długo będą na świecie źli ludzie, którzy nastawać będą na życie i mienie niewinnych.

To co jest najważniejsze w tej historii to ciągłość – nie zależnie jak daleko sięgniemy w przeszłość naszego kraju – zawsze będzie tam polski żołnierz. W pokazach takich, jak ten zorganizowany w CSWL najnowsza historia splata się z teraźniejszością. Splot ten jednak biegnie wbrew pozorom nie poprzez sprzęt a poprzez ludzi, którzy zawsze byli i są gotowi bronić słabszych i bezbronnych przed agresją i napaścią.

no images were found

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén