Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Pyrkon 2018

Jeśli ktoś częściej zagląda na mojego bloga to wie, że Pyrkon regularnie jest tematem wpisów tutaj. Od wielu lat jestem stałym bywalcem tej imprezy 🙂 W zeszłym roku gratulowałem jej organizatorom kolejnego rekordu frekwencji (możecie poczytać o tym tutaj Pyrkon 2017) i świetnej prasy. W tym roku powinienem powtórzyć słowa o tłumach odwiedzających, o bogatym programie.  To wszystko byłaby oczywiście prawda, podobnie jak prawdą jest, że Pyrkon i fantastyka to kawał mojego życia 🙂 Ale dziś nie o tym…

pyrkon-2018-2109

Z mojego punktu widzenia jednym z największych, choć pośrednich, sukcesów Pyrkonu jest fakt, że dziś bycia członkiem fandomu nie trzeba się wstydzić. Zdaję sobie sprawę, że przyczyniło się do tego wiele różnych imprez i zdarzeń w ciągu ostatnich dwudziestu lat, ale na naszym (mniej lub bardziej) lokalnym podwórku, to właśnie poznański konwent / festiwal jest chyba ich najlepszym reprezentantem. 

Kiedy ja zaczynałem swoją przygodę z grami RPG i książkami fantasy hobby to było oceniane na pograniczu zdziecinnienia i łagodnej dewiacji. Ludzie się go obawiali, rodzice nerwowo zerkali na półki z książkami swoich pociech i po każdej sesji RPG oddychali z ulgą widząc domowego kota ciągle żywego w swoim legowisku. 

Tymczasem dziś na Pyrkonie pojawiają się całe rodziny,  nikt już nie boi się pokazywać dzieciom smoków. Można nawet wysłać je (dzieci, nie smoki) na kolonie podczas których będą mogły spędzić czas w fantastycznych światach. 

pyrkon-2018-2083

I tak, po wielu latach fantaści nie są już uważani za aż takich dziwaków 😉 W powszechnej świadomości stają się powoli grupą lubianą. Choć rozmowy o ubijaniu demonów prowadzone w miejscach publicznych nadal wzbudzają w postronnych słuchaczach pewne zakłopotanie, to dzięki imprezom takim jak Pyrkon dorosły facet goniący smoki jest postrzegany co najwyżej jako ciekawostka a nie zdziecinniały dewiant 😉  Ta redefinicja pojęć poprzez ich oswojenie wyszła więc chyba wszystkim na zdrowie 😉

A dla wszystkich ciekawych, poniżej galeria zdjęć dziwaków z tegorocznego Festiwalu Fantastyki 🙂 

no images were found

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén