Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Stare Zoo

Historia ogrodów zoologicznych w Poznaniu jest długa i bogata. Dość powiedzieć, że stolica Wielkopolski cieszy się aż dwoma ogrodami zoologicznymi – starym i nowym. Zdaję sobie sprawę, że używanie określenia „ogród zoologiczny” wobec obu tych instytucji jest aktualnie dyskusyjne lub nieprecyzyjne, nie chciałbym jednak wdawać się tutaj w szczegółowe dywagacje z pogranicza prawa i polityki.

Zwyczajowo dla poznaniaków zoo to zoo – nad Maltą i na Zwierzynieckiej 🙂 Nowe, otwarte w czasach PRL staram się odwiedzać regularnie – pamiątki moich wycieczek możecie zobaczyć tutaj:  Nowe Zoo, tutaj: Nowe Zoo w maju czy tutaj: Nowe Zoo latem

Ostatnio zawitałem jednak do poczciwego starego zoo – pierwszego poznańskiego ogrodu zoologicznego. Choć dziś jego funkcja jest przede wszystkim parkowa, to nadal można zaleźć tam wiele zwierząt – czasami niezwykle egzotycznych i ciekawych.

Zoo na Zwierzynieckiej warto odwiedzić z kilku powodów – dla specyficznego klimatu budowli z przełomu XIX i XX wieku, który „wyziera” czasami spod ugrzecznionego wizerunku zoo, dla nietypowych zwierząt m.in. kajmanów czy waranów oraz dlatego, że to jedna z niewielu oaz zieleni w ścisłym centrum miasta – kilka kroków od Kaponiery.

Serdecznie polecam 🙂

no images were found

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén