Okiem Ignoranta

by Mikołaj Niedbała

Szwajcaria – Zima 2020

Odwiedzając Szwajcarię po raz pierwszy ma się przedziwne wrażenie, że trafiło się do innego świata. Na wielu poziomach trzeba przyzwyczaić się od subtelnej odmienności tej górskiej krainy. Mnie udało się odwiedzić ją tuż przez rozpoczęciem pandemii i trochę Wam o tym opowiem.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaka rzuca nam się w oczy to jak niewiele zatraciła Szwajcaria z tradycyjnego górskiego charakteru. Z jednej strony na każdym kroku widać, że to kraj nowoczesny i bogaty, z drugiej nawet duże miasta pełne są tradycyjnych elementów górskiej architketury.

Zwiedzając Szwajcarię bez problemu można zauważyć też, że jej osławiona neutralność bardzo przysłużyła się kulturowemu dziedzictwu kraju. Jak okiem sięgnąć niemal każde miasto, wioska czy miasteczko składa się z elementów oryginalnych z wszystkich niemal epok jego rozwoju.

Nie znajdziemy tu więc pokrytych bliznami miast jak Wrocław, czy Ostróda, które dzięki wojennym zniszczeniom musiano w XX wieku odbudować niemal od zera, pełno za to miasteczek, z których wręcz bije średniowieczna myśl ich zapomnianych dawno twórców albo niewielkich wiosek, w których doskonale widać zamysł założycieli powzięty 200 czy 300 lat temu.

Ta specyficzna mieszanka gospodarczej nowoczesności z wszechobecną historią i szacunkiem do tradycji sprawia, że ciężko – szczególnie z polskiej perspektywy – nie czuć się nieco zakłopotanym, bowiem Szwajcaria jasno pokazuje nam, że można żyć szanując i pielęgnując przeszłość jednocześnie patrząc śmiało w przyszłość. A przecież przez lata wmawiano nam – Polakom, że to nie możliwe.

Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia tego kraju – choćby na chwilę, choćby tylko po to aby spotkać jego mieszkańców i doświadczyć ich spojrzenia na Świat.

To piękne miejsce dla fotografa, ale przede wszystkim pouczające miejsce dla każdego obywatela Europy.

Leave a Reply

© 2023 Okiem Ignoranta

Theme by Anders Norén